دوره 10، شماره 20 - ( 11-1399 )                   دوره 10 شماره 20 صفحات 47-60 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Haghayegh A, ShayestehFar M. Diplomacy and representation: A comparative analysis of the representation of the Safavid ambassador in the presence of the Mughal and Ottoman rulers. mth. 2021; 10 (20) :47-60
URL: http://mth.aui.ac.ir/article-1-1477-fa.html
حقایق آذین، شایسته‌فر مهناز. دیپلماسی و بازنمایی؛ تحلیل تطبیقی بازنمایی سفیر پادشاه صفوی در حضور فرمانروای گورکانی و عثمانی. نشريه علمي مطالعات تطبيقي هنر. 1399; 10 (20) :47-60

URL: http://mth.aui.ac.ir/article-1-1477-fa.html


1- دانش‌آموخته دکتری هنر اسلامی، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه تربیت مدرس، تهران. ، azin.haghayegh@gmail.com
2- دانشیار، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه تربیت مدرس، تهران.
چکیده:   (1164 مشاهده)
در مقاله پیش رو تلاش شده از طریق بررسی تطبیقی دو نگاره از کتب مصورِ تاریخ عثمانی و گورکانی با موضوعی مشابه، تفاوتهای موجود در دو بازنمایی تصویری را یافته و از این رهگذر، به فهم کارکرد بازنماییها و اهداف پدیدآورندگان آثار نائل آییم. رویکرد تاریخ فرهنگی نو، بهویژه دیدگاههای پیتر برک در باب الگوهای رایج "بازنمایی دیگری"، چارچوب نظری پژوهش را شکل میدهد. با توجه به مضمون نقاشیها که به روابط دیپلماتیک ایرانِ عصر صفوی با همسایگان آن مرتبط است، تصاویر در نسبت با چگونگی مناسبات و رخدادهای سیاسی معاصر خود بررسی و تحلیل خواهند شد. متناسب با این رویکرد، پرسشهای زیر طرح شدهاند:
الگوی مواجهه گورکانیان و عثمانیان با صفویان بهعنوان دیگری چگونه بوده است؟
کارکرد بازنماییها در نظام سیاسی عثمانیان و گورکانیان چه بوده است؟
هدف از این تحقیق، دریافت روابط معنادار بین چگونگی و کارکرد بازنمایی صفویان در نظامهای سیاسی- فرهنگی است که آثار محصول آنها هستند تا بتوان به پاسخ چرایی بازنماییها دست یافت. یافتههای تحقیق حاکی از آن هستند که صفویان در وقایعنگاری تصویری عثمانیان و گورکانیان در نگارههایی با مضمون مشابه، به شیوه متفاوتی بازنمایی شدهاند و بر جنبههای متفاوتی از این رویداد سیاسی تأکید شده است. گورکانیان، الگوی "همانندسازی" و عثمانیان، الگوی "دیگریسازی" را در بازنمایی صفویان انتخاب کردند. چرایی انتخابها به کارکردهای متفاوتی که بازنماییها برای عثمانیان و گورکانیان داشته است بازمیگردد. ماهیت این پژوهش بنا بر موضوع تحقیق که بررسی رویدادی در زمان گذشته است، تاریخی است و روش تحقیق بر مبنای چگونگی انجام پژوهش، تحلیلی- تطبیقی و موردکاوی است. شیوه گردآوری اطلاعات، کتابخانهای و شیوه نمونهگیری هدفمند، غیرتصادفی و انتخابی بر مبنای مضمون تصاویر است.

متن کامل [PDF 2787 kb]   (21 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی مطالعات تطبیقی هنر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Scientific Journal of Motaleate-e Tatbighi-e Honar

Designed & Developed by : Yektaweb