دوره 10، شماره 19 - ( 6-1399 )                   دوره 10 شماره 19 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jalilian S, Marasy M, Hasanijalilian M. Permutation flow of Soteriology Concept (Focusing on Images of Flood and the Ark). مطالعات تطبيقي هنر. 2020; 10 (19)
URL: http://mth.aui.ac.ir/article-1-1433-fa.html
جلیلیان شادی، مراثی محسن، حسنی جلیلیان محمد رضا. سیر استحاله در مفهوم نجات بخشی (با تمرکز بر انگاره‌های طوفان و کشتی نجات). نشريه علمي مطالعات تطبيقي هنر. 1399; 10 (19)

URL: http://mth.aui.ac.ir/article-1-1433-fa.html


1- دانشگاه شاهد
2- دانشگاه شاهد ، marasy@shahed.ac.ir
3- دانشگاه لرستان
چکیده:   (587 مشاهده)
مضمون نجات و نجات بخشی باوری جهانی است که ظهور و بروز و تجلی آن در طول حیات بشر قابل پی­گیری است. این باور در اساطیر، ادیان، نحله­های عرفانی و فرهنگ‌های مختلف، به اشکال متفاوت دیده می­شود. یکی از مهم­ترین و پر تکرارترین روایاتی که مضمون نجات و نجات­بخشی را گزارش می­کند، واقعۀ طوفان و کشتی نجات­بخش است. طوفانی که نسل بشر را، جز عده‌ای معدود نابود می‌کند، علت وقوع، نجات‌دهنده و نجات‌یافتگان، محورهای اصلی داستانی است که به مرور عامل تمایز حق و باطل و اهل و نااهل در هر دوره شده است. این واقعه علاوه بر ادبیات مکتوب و شفاهی در انگاره‌های مختلف نیز ­از عصر اساطیر تا روزگار معاصر متجلی شده است. سیر تطور مضمون کشتی نجات در ادوار مختلف و چگونگی آن، مسأله اصلی این پژوهش است. به عبارتی پژوهش سعی در یافتن پاسخ این سؤال دارد که تطور و تحول مضمون نجات­بخشی در طول تاریخ حیات بشر و بازتاب آن در انگاره­های ادوار مختلف چگونه بوده است؟ به این منظور پس از بررسی روایات مربوط به کشتی نجات، با استفاده از نظریه استحاله در آیکونولوژی و به روش توصیفی- تحلیلی، سیر تطور اندیشۀنجات­بخشی در انگاره‌های منتخب هر دوره، با رویکردی تطبیقی، بررسی و تحلیل شده است. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که عناصر اصلی یعنی طوفان،‌ کشتی، نجات‌دهنده و‌ نجات‌یافته، در همه روایات حضوری ثابت دارند، اما انگاره‌ها از بیان اسطوره­ای به سمت بیان نمادین سیر می‌کنند. همچنین با توجه به تغییر معادل­های نجات دهنده و نجات یافته، دایره نجات یافتگان گسترش می­یابد تا آنجا که آیندگان را نیز در بر می­گیرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: هنرهای تجسمی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی مطالعات تطبیقی هنر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Scientific Journal of Motaleate-e Tatbighi-e Honar

Designed & Developed by : Yektaweb