دوره 10، شماره 19 - ( 6-1399 )                   دوره 10 شماره 19 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moghanipour M R, Zafarmand S J. Provide a Model for Shaping the Subject in Comparative Studies and Research in the Field of Art With Emphasis on Interdisciplinary Studies. مطالعات تطبيقي هنر. 2020; 10 (19)
URL: http://mth.aui.ac.ir/article-1-1424-fa.html
مقنی پور مجیدرضا، ظفرمند سید جواد. ارائۀ الگویی برای شکل‌دهیِ موضوع در مطالعات و پژوهشهای تطبیقی در حوزۀ هنر با تاکید بر مطالعات میان‌رشته‌ای. نشريه علمي مطالعات تطبيقي هنر. 1399; 10 (19)

URL: http://mth.aui.ac.ir/article-1-1424-fa.html


1- دانشگاه شیراز ، mmoghanipoor@yahoo.com
2- دانشگاه شیراز
چکیده:   (644 مشاهده)
ملاحظۀ پژوهش تطبیقی به عنوان یک «فرآیندِ مجزا و متفاوتِ تحقیقی»، مسئله­ای است که حداقل در کشور ما چندان به آن پرداخته نشده است و غالب پژوهش­هایی که تحت عنوان «تطبیقی» انجام گرفته­اند، کمتر به گونۀ متفاوتی نسبت به روش­های معمول تحقیقی اشاره داشته­اند. در دهه­های اخیر با اهمیت یافتن تعامل میان حوزه­های دانشیِ مختلف، به نظر می­رسد گونه­هایِ متفاوتی از مطالعات و پژوهش­ها شکل گرفته است که در آنها رویکرد و روشی از یک حوزۀ دانشی بر پیکرۀ مطالعاتی حوزه­ای دیگر تطبیق داده می­شود؛ این تعامل «میان­رشته­ای» با هدف شناختی گسترده­تر و عمیق­تر از مسئله یا مجهول یک پژوهش انجام می­گیرد. مسئلۀ اصلی این پژوهش معرفی و دسته­بندیِ گونه­های مختلف پژوهش­های تطبیقی در حوزۀ هنر با تاکید بر مطالعات میان­رشته­ای بوده و هدف اصلی آن ارائۀ الگو و چارچوبه­ای کاربردی و شناختی برای دسته­بندی این گروه از مطالعات و پژوهش­هاست. این پژوهش با روشی توصیفی­ـ­تحلیلی و با اتکا به فرایند و نتایج سایر پژوهش­های مرتبط، سعی در کامل کردن الگوهای ارائه شده برای شکل­دهی، شناسایی و دسته­بندی پژوهش­ها و مطالعات تطبیقی در حوزۀ هنر بر مبنای دو مولفۀ ««نوع ارتباط پیکره­های مطالعاتی حوزۀ هنر با دیگر حوزه­های دانشی» و نیز «گستره­های زمانی و مکانی پیکره­های مطالعاتی مورد تطبیق» دارد. جمع­آوری اطلاعات به صورت کتابخانه­ای و تحلیل اطلاعات با روشی کیفی انجام گرفته است. بر­اساس نتایج این پژوهش، انواع شکل­های تعاملی حوزه­های دانشی دیگر با حوزۀ مطالعاتی هنر را می­توان در دو گروهِ کلی، مطالعات میان­رشته­ای  و مطالعات درون­رشته­ای که حاصل گفتمان­ها و تعاملاتِ درونیِ رشته­های هنری در قالب زبانها و رسانه­های مختلف هنری است، جای داد. همچنین در خصوص دسته­بندی پژوهش­های تطبیقی در حوزۀ هنر بر مبنای گسترۀ زمانی و مکانیِ پیکره­های مطالعاتی، با مبنا قراردان الگویِ شناختی ارائه شده توسط ذکرگو در این خصوص، مواردی همچون تطبیق­های تمهیدی و تطبیق­هایی با هدف طبقه­بندی، به این الگو اضافه گردید.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی مطالعات تطبیقی هنر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Scientific Journal of Motaleate-e Tatbighi-e Honar

Designed & Developed by : Yektaweb