دوره 9، شماره 18 - ( 10-1398 )                   دوره 9 شماره 18 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hashemi G, Sheikhi A, Dolatabadi F. A Comparative Study of Architectural Decorations in miniatures of Two Significant manuscripts in Khorasan; (Shahnameh Baisnqiri and Ibrahim Mirza's haft awrang). مطالعات تطبيقي هنر. 2020; 9 (18)
URL: http://mth.aui.ac.ir/article-1-1317-fa.html
هاشمی غلامرضا، شیخی علیرضا، دولت آبادی فهیمه. مطالعه تطبیقی تزئینات معماری در نگاره‌های شاهنامه بایسنقری و هفت‌اورنگ ابراهیم میرزا. نشريه علمي مطالعات تطبيقي هنر. 1398; 9 (18)

URL: http://mth.aui.ac.ir/article-1-1317-fa.html


1- استادیار، دانشکده صنایع دستی، دانشگاه هنراصفهان ، art_dr.hashemi@yahoo.com
2- استادیار، دانشکده هنرهای کاربردی، دانشگاه هنر، تهران
3- کارشناسی ارشد هنر اسلامی، موسسه آموزش عالی فردوس، مشهد
چکیده:   (1089 مشاهده)
شاهنامه بایسنقری و هفت‌اورنگ ابراهیم میرزا دو اثر شاخص هنر نگارگری ایرانی هستند که در منطقه خراسان بزرگ در فاصله تاریخی بیش از یک قرن ولی تقریباً در یک حوزه جغرافیایی تصویرگری شده‌اند. با توجه به اینکه تزئینات بناها درگذر زمان فرسوده شده و از بین می‌روند، نسخ مصور حاوی ابنیه می‌تواند به‌عنوان سندی تصویری برای شناسایی تزئینات وابسته به معماری در یک منطقه جغرافیایی باشد. پرسشی که مطرح می‌شود این است که معماری و عناصر تزئینی آن در نگاره‌های موردبحث چه جایگاهی دارند؟ چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی در ترسیم تزئینات معماری این دو نسخه وجود دارد؟ هدف از این تحقیق، تطبیق تزئینات معماری در دو نسخه شاخص نگارگری در منطقه خراسان با فاصله بیش از یک قرن است. این پژوهش به روش توصیفی- تحلیلی و تطبیقی انجام‌شده و شیوه یافته ‌اندوزی کتابخانه‌ای بوده است. 6 نگاره از22 نگاره شاهنامه بایسنقری و12 نگاره از 28 نگاره هفت‌اورنگ که دارای بنای معماری بودند به روش انتخابی و هدفمند برگزیده شدند. نتایج نشان می‌دهد: اهمیت بناهای معماری در شاهنامه بایسنقری بیشتر است و تمام صفحه به تصویرسازی بنا اختصاص داده‌شده اما در نگاره‌های هفت‌اورنگ اغلب، بنا بخشی از تصویر بوده و در ترکیب با عوامل طبیعت شکل‌گرفته است. کتیبه‌های شاهنامه بایسنقری، عنصری اصلی از معماری بنا محسوب می‌شوند. اما در هفت‌اورنگ ساختاری ساده‌ داشته و بیشتر جنبه تزئینی دارند. تنوع تصویری و نقوش هندسی و گیاهی رنگارنگ در هفت‌اورنگ بیشتر به چشم می­آید.در هفت‌اورنگ نقاشی‌های دیواری جایگاه مهم‌تری داشته‌اند، اما در شاهنامه بایسنقری نقاشی دیواری بسیار کمرنگ جلوه کرده‌اند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: هنرهای کاربردی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی مطالعات تطبیقی هنر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Scientific Journal of Motaleate-e Tatbighi-e Honar

Designed & Developed by : Yektaweb