دوره 7، شماره 13 - ( 6-1396 )                   جلد 7 شماره 13 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Soltan Kashefi J. A comparison between paintings of Tower of Babel and miniatures of Behzad(Case study: similaritues and differences). Scientific Journal of Motaleate-e Tatbighi-e Honar. 2017; 7 (13)
URL: http://mth.aui.ac.ir/article-1-781-fa.html
سلطان کاشفی جلال الدین. مقایسۀ نقاشی های بُرج بابِل با نگاره هایی از بهزاد (مطالعه موردی: جستجوی شباهت ها و تفاوت ها). نشريه علمي- پژوهشي مطالعات تطبيقي هنر. 1396; 7 (13)

URL: http://mth.aui.ac.ir/article-1-781-fa.html


استاد، دانشکده هنرهای تجسمی، دانشگاه هنر، تهران ، j_Soltankashefi@yahoo.com
چکیده:   (150 مشاهده)

هدف از نگارش مقالۀ پیش رو به دست دادن شباهت​ها و تفات​ها از طریق بررسی عوامل تأتیر گذار در شکل​گیری نقاشی​های بُرج بابِل و نگاره​هایی از کمال​الدین بهزاد است. بدین منظور در این واکاوی ابتدا به سئوال اصلی این تحقیق پاسخ داده می​شود که آیا هنر نگارگری ایران، مانند شکل​گیری کاخ خورنق و یا مسجد جامع سمرقند از همان ارزش​هایی برخوردارندکه در هنر مینیاتور سازی و نقاشی غرب، همچون بُرج بابِل دیده می شود یا به دلایل گوناگون قابل قیاس با یکدیگر نمی​باشند؟ به هر تقدیر، به عنوان یافته​های این پژوهش نیز به جرأت می​توان گفت، هنر نگار گری ایران که دارای تمدن و فرهنگی شرقی و کهن سال است، در قیاس با تمدن و فرهنگ​های اروپایی،  ضمن داشتن تفاوت ها دارای تشابهات بسیاری است که در این جست و جو به آن ها اشاره می گردد، مانند دوری جستن از خلاء، شخصیت​پردازی، سایه روشن و حجم نمایی، حذف پرسپکتیو فضایی، شکستن تناسب، سودجستن از رنگ​های غیر واقعی، و در انتخاب موضوع، به کارگیری ابنیه​های تاریخی و توجه نمودن به کارگران و زحمت​کشان، به جای اشراف و پادشاهان. همچنین به عنوان نتیجۀ حاصل شده باید گفت اثراتی که دوری و نزدیکی اقالیمِ گوناگون، با توجه به متغیر بودن دیدگاه های مذهبی، سنتی و ارزش های اجتماعی وقت به وجود می آورند؛ جملگی نکاتی هستندکه در این مختصر به آن ها پرداخته می شود. بدین ترتیب فضای تصویری ایجاد شده مخاطب را به کشف شباهت ها و همسانی ها رهنمون می سازد و تغییر نژاد، تمدن و فرهنگ ها و چه بسا قومیت های متعدد نیز در شکل گیری نکات یاد شده نقش پُر رنگی ازخود به جا می گذارند. بدین منوال اگر فرض شود که عوامل و عناصر شکل گرفته در « نگارگری» این مرز وبوم با « مینیاتورسازی» و « نقاشی» اروپائیان، ضمن داشتن تفاوت ها دارای شباهت های بسیاری است  پس در این قیاس و واکاوی به خوبی می توان به عوامل تأثیر گذار ی اشاره نمود که سبب به وجود آمدن آن ها در آثار مطروحه  می گردند.

روش تحقیق اتخاذ شده: توصیفی، تطبیقی- تحلیلی است و گرد آوری منابع مورد استفاده کتابخانه ای می باشد همچنین در این تحقیق از مآخذ و سرچشمه های اینترنتی معتبر نیز استفاده می شود.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: هنرهای تجسمی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی_پژوهشی مطالعات تطبیقی هنر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Scientific Journal of Motaleate-e Tatbighi-e Honar

Designed & Developed by : Yektaweb